Reklam Alanı

Sizce, mazlumları korumamıza neden izin verilmiyor?

 Sizce, mazlumları korumamıza neden izin verilmiyor?


Sizce, Allah (Celle celalûhû) bu gücü neden bize bahşetmiyor ? Eskiden bize verilen bu güç, o kadar çabalamamıza rağmen neden tekrardan verilmiyor ?

Durun söyleyeyim. Çünkü; ilim ve ihlas yok. İbadet desen, oda ilim ve ihlas olmadığı için hep yarım yamalak.

Peki bu durumda olan bir millete neden bu güç verilsin ?

Diyelim ki bu güç bize verildi. İyi güzel, peki sende mazlumla zalimi ayırt edecek ilim nerede ?

Diyelim ki ilimde var. Her ne pahasına olursa olsun mazlumun yanında olacak ve mazlumu kollayacak, ihlasın nerede ?

Daha kendi ülkende, hırsızlar dönemi yaşanıyorken, daha kendi ülkende adalet can çekişiyorken, sen kimsin ki mazlumu korumak için eylem ve söylem tiyatrosu oynuyorsun ?

Öyle islami geçinen dernekler ve vakıflar var ki gençleri daha en başından yanlışa sürüklüyor. İslami olmayan dernekleri saymaya bile gerek yok.

Bu sözde islami dernek ve vakıflar, daha doğru düzgün islami kaideleri bilmeyen ve adeta emekleyen gençlere, yürümeden önce koşmayı, hatta uçmayı öğretmeye çalışıyorlar. Ama her işin bir sırası vardır. Sizce de öyle değil mi ?

Bu konuyu biraz daha açalım, bu sözde islami kurumlar, bu gençlere ne doğru dürüst ilmihal bilgisi verir, ne doğru düzgün itikat ve hak mezhep bilgisi verir, ne de gerçekten nefis terbiyesini öğretir, yaptırır veya da o yolları tavsiye eder.

Bu kurumlar, iki üç kez Peygamber Efendimizin (Sallallahu aleyhi ve sellem) hayatından işine gelen yerleri bu gençlere misaller vererek anlatır. İki üç sahabeden işine gelenleri anlatır, hatta daha da ileri giderek ve haddi aşarak, o gençlere;

'' Sizler zamanın Ebubekir'leri, Ömer'leri, Mus'ab bin Umeyr'lerisiniz '' tarzında nutuk çekerler.

Yahu insan bir durup düşünür. Abdestten, namazdan, en basit ilmihal bilgilerinden bihaber gençleri, nasıl olurda Peygamber Efendimiz'in; ''Her biri yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız kurtuluşa erersiniz'' dediği ashabıyla, nasıl kıyaslarsın be adam ?

Arkadaş, hiç mi islami bilgin yok ? Yoksa bağlı olduğun, o kurumu kutsamaya çalışıyor ve sahtekarlık mı yapıyorsun ? Fazilet bakımından en yüksek alimlerin bile, fazilet bakımından en düşük sahabenin yanına yaklaşamayacağını bilmiyor musun ? Aslında çok iyi biliyorsunuz...

Bu gençleri, böyle boş vaatlerle avutan ve gençleri asıl maksadından uzaklaştıranlar, bunun vebalini veremeyecekler.

Şimdi tekrar ve daha net söylüyorum:

Gençleri bu halde olan, onları eğittiğini iddia eden birtakım kurumları bu halde olan ve halini düzeltmeyen bu ülkeye, Allah, mazlumları koruma ve kollama görevi verir mi ? Ya da zalime karşı durmayı nasip eder mi?

Neden bu görevleri versin ? İlimsiz, ihlassız isen seninde zalim olma ihtimalin kaçınılmaz.

Şimdi başımızı önümüze eğip düşünelim. Bu sözde islami teşkilat olan dernek ve vakıflar size ne kattı ?

Elbette istisnalar vardır. Mesela namaz kılmayı bu teşkilatlarda öğrenen, guslü bu teşkilatlarda öğrenenlerde vardır. Ama sormak gerek, bunlar zaten her müslümanın bilmesi gereken en temel konular, peki ya imanı ve itikadı koruyan konular?

Neyse, uzatmaya gerek yok. Anlamak isteyen, çok şey anlar bu yazıdan.

-Arif Yağyudan

Hiç yorum yok

Küfür, hakaret içeren yorumlar, spam sayılarak kaldırılacaktır. Üçüncü şahıs ve kurumlara karşı yapılan yorumlar, yorum yapanın sorumluluğundadır. Sadece Gerçek dergisi ve editörleri bu yorumlardan sorumlu tutulamaz.

//]]>