Reklam Alanı

Sabetayistlik, Arusilik ve Dinlerarası Diyalog çalışmaları

Sabetayistlik, Arusilik ve Dinlerarası Diyalog çalışmaları

Canım yanıyor, çok canım yanıyor ama yapacak bir şeyim de yok. Size sadece bazı akrabalık bağlarını yazacağım. Bunlar, anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az cinsinden...


Sözcü gazetesi yazarı, Emin Çölaşan, 14 Mart 1942'de doğdu. Ailesi ise aslen Giritli'ydi.Emin Çölaşan - Sadece Gerçek

Emin Çölaşan'ın babası Emin Bey'in oğlu Umran Çölaşan, annesi ise Refik Şevket Bey'in kızı Türkan İnce'ydi. Çölaşan'ın babası, Umran Çölaşan, Orman ve Köyişleri Bakanlığına bağlı olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 14 yıl (1960-1974) genel müdürlüğünü yaptı. 


Umran Çölaşan’ın babası, gazeteci Emin Çölaşan'ın dedesi olan Veteriner Albay Emin Bey ise Meşrutiyetçi fikirlerinden dolayı Fizan’a (Trablusgarb) sürgün edilmişti(1900-1908). Emin Bey bu sürgün sırasında Libya’da Arusi Tarikatı Şeyhlerinden Ahmed Hüsameddin Efendi’ye (1847-1925) intisap etti.


Ahmed Hüsameddin Dağıstani - Ömer Fevzi Mardin

Arusi şeyhi Ahmed Hüsamettin Efendi de Emin Bey gibi Fizan’a sürgün edilmişti (1897-1908). Veteriner Albay Emin Bey gibi II.Meşrutiyet’in ilanından sonra affedilen Ahmed Hüsamedddin Efendi, İstanbul’a yerleşmişti. Arusilik Tarikatı'nı, sistemli bir şekilde Abdüsselam El Esmer (1475-1574) kurmuştu.Ahmed Hüsameddin Efendi’nin müritlerinden biri de Ömer Fevzi Mardin’di (1878-1953). Ömer Fevzi Mardin, Kuzey Afrika merkezli Arusilik Tarikatını Nakşibendilik ile birleştirerek TR’de kurumsallaştıran isimdi.


Ömer Fevzi Mardin, II.Dünya Savaşından sonra Dinler Arası Dialog projesini başlatan MRA’nın Şefi Dr.Buchman ile yakın dosttu. Ömer Fevzi Mardin, 1949'da MRA'nın (Moral Re Armament) İsviçre Caux'taki merkezindeki seminerlere katılmıştı. Yani Ahmet Emin Yalman'da vardı. Resimde de gördüğünüz gibi.

Ömer Fevzi Mardin

TR'nin ilk özel akaryakıt şirketi olan Türk Petrol (Turcas), 1931 yılında "Türkiye Neft Sanayi AŞ" adıyla kuruldu. 1935 yılında şirketin resmi adı "Türk Petrol Madeni Yağlar AŞ" olarak değiştirildi. Yeni Sermaye yapısı tekrar oluşturuldu. 8 Ocak 1936'da ise kuruculardan ve hissedarlardan Midhat Recai Ögdevin, Türk Petrol Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Midhat Recai Ögdevin, Turco-Schindler Büyükelçi, Bayındırlık Bakanı, TCDD Gn.Md. Behiç Erkin'in kızı Reşide Hanım ile evliydi. Reşide Hanım ayrıca, 1939 Tanzimat Fermanı'nın mimarı ve mason olan Koca Mustafa Reşit Paşa'nın torunuydu. 1937 yılında şirketin sermayesi artırıldı ve yeni hisse dağılımında Öğdevin'in hissesi %17 oldu. 2.Dünya Savaşından sonra M.R.Ögdevin'in en yakın arkadaşı Muhiddin Mardin Türk Petrol Yönetim Kuruluna girdi.Muhiddin Mardin, Betül Mardin ve Arif Muhiddin Mardin'in babası; Prof.Dr. Şerif Mardin'in amcasıydı. Türk Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Muhiddin Mardin, 1984 yılında hayatını kaybetti.

1962 yılında Midhat Recai Ögdevin, şirketteki hisselerini 3 isme bıraktı: Ahmet Gürsan, Selma Gürsan ve Ahmet Aydın Bolak. Ahmet Gürsan ve Selma Gürsan M.R.Ögdevin'in yeğenleri idi. Ahmet Aydın Bolak ise Selma Gürsan'ın eşiydi. Ahmet Aydın Bolak'ın babası Mehmet Vehbi Bey, 1.Dönem (1920-23) Karesi mebusu ve Cumhuriyet döneminde CHP Balıkesir (1923-27) milletvekiliydi.


Mehmet Vehbi Bolak, Milli Mücadelede Fevzi Çakmak ve Rauf Orbay hükümetleri'nde Milli Eğitim Bakanı olarak görev yaptı. (19 Kasım 1921 - 6 Kasım 1922) İlginçtir, Mehmet Vehbi Bey'in Başbakanları Fevzi Çakmak ve Rauf Orbay, Koç ailesinin şeyhi, Küçük Hüseyin Efendi'ye bağlıydı. Bu arada, ilginçtir ki mezarlıkta öldürülen; Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Garih'te Küçük Hüseyin'in mezarı başında öldürülmüştür.

1930 yılında Küçük Hüseyin Efendi vefat edince, Halifesi Muhiddin Mardin'in kardeşi Ömer Fevzi Mardin olmuştu. 1962'de Türk Petrol yönetimine giren Ahmet Aydın Bolak, 1955'te Halkçı Parti kurucuları arasında yer almış, ancak 1957 seçimlerinde milletvekili seçilememişti. 


Arif Muhiddin Mardin, Necmeddin Molla’nın (Kocataş) kızı Fatma Fahire Kocataş ile evliydi. Necmeddin Molla, CHP Kastamonu (1923-27) milletvekiliydi. 1930 Ali Fethi Okyar liderliğinde kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası, Necmeddin Molla'nın Sarıyer Kocataş Köşkü'nde kurulmuştu. Serbest Cumhuriyey Fırkası Aydın İl Başkanı Ali Adnan (Ertekin) Menderes'ti. Ömer Fevzi Mardin de Demokrat Parti'yi desteklemiş, Kore'ye asker gönderilmesini savunmuştu. Arif Muhiddin Mardin ve Fatma Fahire Kocataş çiftinin kızı da Halkla İlişkilerin kraliçesi Betül Mardin’dir. Mardin'in 2. eşi Haldun Dormen'di.


Betül Mardin ve Haldun Dormen çiftinin oğlu Mustafa Ömer Dormen de Hürriyet yazarı Tarsus Amerikan Kolej mezunu Ayşe Arman ile evlidir.Bakın daha ne bağlantılar var da yazmaya ne zaman, ne de gücüm kaldı artık. Ama bilin ki çok karmaşık bağlantılar, çok köklü yapılar ve geçmişinden ve özünden kopmayan ve yanlışta olsa planlarına sıkı sıkıya bağlı olan bir güruhla karşı karşıyayız.


Sabetayistlik hakkında detaylı bilgi için: https://goo.gl/xcdoxH

Hiç yorum yok

Küfür, hakaret içeren yorumlar, spam sayılarak kaldırılacaktır. Üçüncü şahıs ve kurumlara karşı yapılan yorumlar, yorum yapanın sorumluluğundadır. Sadece Gerçek dergisi ve editörleri bu yorumlardan sorumlu tutulamaz.