Reklam Alanı

Nemrud'un sonu

Nemrut, Hz.İbrahim, topal sinek

Rivayet olundu. Bu hüccet getirme yarışmasından (Nemrud’un mağlûp olmasından) sonra, Nemrud büsbütün kibre kapıldı. İyice azıp şımardı ve İbrahim Aleyhisselâm’ı ateşe attı.

Allâhü Teâlâ hazretleri ona ve kavmine “Sivri sinek” musallat kıldı. Sivri sinekler onların etlerini yiyip, kanlarını içiyordu. Sadece kemikleri kalıyordu.


Nemrud ise kendisine hiçbir şey isabet edemeden olduğu gibi duruyordu. Allâhü Teâlâ hazretleri, ona bir sivri sinek, gönderdi. Sivri sinek Nemrud’un burnundan beyninin içine girdi.

Sivri sinek dört yüz (400) yıl Nemrudun beyninde kaldı. (Sivri sinek onu rahatsız ettiğinden rahatlamak için her gün) kafasına tokmakla vuruluyordu.

Böylece Allâhü Teâlâ hazretleri, Nemrud’a tam dört yüz yıl azâb etti.Nemrud dört yüz sene melik olup hüküm sürdüğü gibi…

Bâbil şehrinde göğe yükselen kubbeyi yapan bu Nemrudtur. Allâhü Teâlâ’nın emri gelerek, binaların temelleri kökünden sarsıldı. Tavanları üstlerine çöküverdi


Kaynak: Rûhu’l-Beyan Tefsiri Tercumesi: 3/92.

Hiç yorum yok

Küfür, hakaret içeren yorumlar, spam sayılarak kaldırılacaktır. Üçüncü şahıs ve kurumlara karşı yapılan yorumlar, yorum yapanın sorumluluğundadır. Sadece Gerçek dergisi ve editörleri bu yorumlardan sorumlu tutulamaz.

//]]>