Reklam Alanı

Almanya, Türkiye'yi 1976'dan beri dinliyormuş

Almanya, Türkiye'yi 1976'dan beri dinliyormuşFocus: 'BND Türkiye'yi 1976'dan beri dinliyor'

Alman Focus dergisi, Federal Dış İstihbarat Teşkilatı BND'nin Türkiye'yi 1976 yılından bu yana dinlediğini iddia etti.


Alman Focus dergisinde yer alan habere göre Federal Dış İstihbarat Teşkilatı (BND) Türkiye'yi 1976 yılından bu yana dinliyor. Dergi kaynak belirtmeksizin Türkiye'nin 1976 yılında Helmut Schmidt (SPD) başbakanlığındaki hükümetin verdiği izinle dinlendiğini ileri sürdü.

Focus'a göre Türkiye'nin dinlenmesi iznini 1976'da Helmut Schmidt başbakanlığındaki hükümet verdi

Alman medyası Türkiye'nin BND tarafından 2009 yılından bu yana dinlendiğini yazmış, Türkiye medyada yeralan haberlere tepki göstermişti. Haberlerde hükümetin Türkiye'yi Türk derneklerinin Alman iç politikası üzerindeki etkileri, PKK örgütü, uyuşturucu ve insan kaçakçılığıyla mücadele ve Türkiye'deki Alman askerleri nedeniyle dinlediği ileri sürülmüştü.

Gelişmeler üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ülkemiz ile Almanya arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadelemize zarar vereceği bilinmelidir" ifadelerine yer verilmişti.
Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Hiç yorum yok

Küfür, hakaret içeren yorumlar, spam sayılarak kaldırılacaktır. Üçüncü şahıs ve kurumlara karşı yapılan yorumlar, yorum yapanın sorumluluğundadır. Sadece Gerçek dergisi ve editörleri bu yorumlardan sorumlu tutulamaz.