Sadece Gerçek logo

Temizlik maddesi ve kaynak yaparken kullanılan boraks, gıdalara da karıştırılıyor

Temizlik maddesi ve kaynak yaparken kullanılan boraks, gıdalara da karıştırılıyor


Temizlik maddesi boraks; bazı, gofret, waffle ve dondurma külahına da girdi. Sağlığa zararlı boraksın, Türkiye’de bazı ürünlere çıtır özelliği vermek için katıldığı medyada ve ilgili resmi-gayriresmi kaynaklarda belirtilmektedir.

Türkiye’de gizlice kullanılıyor !

ABD’de gıda sektöründe kullanılması yasak olan boraks, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yakından izleniyor. Bu madde AB ülkelerinde ürünlere üzerinde sağlığa verdiği zararlarla ilgili uyarı yazısı konularak girebiliyor. Avrupa’da “Üremeyi bozar, anne karnındaki bebeğe zarar verir” denilerek yüksek önem arz eden maddeler sınıfına alınan boraksın, Türkiye’de de gıdada kullanılmasının yasak olmasına karşın, gizlice kullanıldığı ortaya çıktı. Birçok merdivenaltı üreticinin vazgeçilmezi olan boraks, ‘çıtır’ gıdalarla Türk insanının sağlığını vuruyor. Kanserojen olmayan ve sağlığa zarar vermeyen temizlik maddesi olarak pazarlanan boraks, insan sağlığına büyük zarar veriyor. Uzmanlar, boraksa çok yüksek miktarda maruz kalınması halinde ciddi rahatsızlıkların ortaya çıktığını ifade ediyor.

Boraks nefesimizi kesiyor !

Boraks, AB ülkelerinde sperm sayısını azaltan, üreme sistemine zarar veren madde olarak tanımlanıyor. İçinde boraks olan gıda ya da temizlik maddeleri solunarak ya da yutulmak suretiyle insan vücuduna girebiliyor. Uzmanlara göre; boraksa maruz kalan kişilerde kalıcı kusma, ishal, karın ağrısı gözleniyor. Yüksek oranda boraks, ciltte kızarma, solunum durması, böbrek yetmezliği gibi birçok ciddi rahatsızlığa yol açıyor.

Ayrıca ” sadecegercek.net ” farkıyla size ek bir bilgi daha vermek istiyoruz. Boraks tozu, buzdolaplarında kompresör değişiminde koparılan boruları tekrar kaynatmak için gümüş veya alüminyum kaynak teli ile birlikte kullanılır. Gümüş veya alüminyum kaynak teli, boraksa batırılarak bakır boruların eklenti bölümlerine sürülerek kaynak tamamlanır.

Kaynaklar:

* Takvim Gazetesi 13/12/2012

* Sabah Gazetesi 12/12/ 2012

* gidahareketi.org

Etiketler:

Paylaş:

Bizi Takip Edin
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore